PromujMarke.pl - Portal nowoczesnej reklamy >> E-Commerce >> Sklep internetowy: jakie oprogramowanie wybrać?

Sklep internetowy: jakie oprogramowanie wybrać?

Sklep internetowy: jakie oprogramowanie wybrać?
15:46 06/03/2015

Tworząc sklep internetowy mamy do wyboru różne platformy służące do sprzedaży online. Można generalnie zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań: oprogramowanie pudełkowe, dedykowane lub OS Commerce.

Podstawowy podział platform e-commerce

Sprzedaż przez internet w sklepie www może być prowadzona z zastosowaniem platform dedykowanych, które są ściśle dopasowane do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Platformy te są tworzone od podstaw, zgodnie z wytycznymi zamawiającego, który zachowuje pełny wpływ na wszystkie elementy tworzonego systemu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia platformy e-commerce idealnie dopasowanej do środowiska informatycznego przedsiębiorstwa, ale wadą jest koszt i dłuższy czas potrzebny na stworzenie mechanizmu sklepu www. Zamawiający ponosi jednocześnie wysokie ryzyko tego, że wymyślony przez niego system nie będzie funkcjonalny dla użytkowników.

Alternatywą jest oprogramowanie pudełkowe, które jest oprogramowaniem gotowym do użytku dla właściciela sklepu. Wystarczy je kupić od dystrybutora, zainstalować i dostosować do swoich potrzeb. Charakteryzuje się dosyć zamkniętą strukturą, której nie można dowolnie modyfikować, co uznawane jest za jego wadę. Na rynku oprogramowania e-commerce pudełkowe rozwiązania dla sklepów www stanowią szeroki zakres asortymentowy, który można podzielić na kategorie:

  • oprogramowanie pudełkowe otwarte - typu OS, z licencją Open Source, darmowe lub płatne,
  • oprogramowanie pudełkowe zamknięte - uwzględniające autorskie rozwiązania producenta, dostępne na zamkniętej licencji, niemożliwe do modyfikacji,
  • oprogramowanie pudełkowe dzierżawione - oprogramowanie jako usługa w modelu SaaS - Software As a Service. To zdecydowanie najtańszy i najwygodniejszy sposób rozpoczęcia sprzedaży online.

 

Przykłady oprogramowania

Darmowym oprogramowaniem sklepowym są popularne sklepy Magento czy PrestaShop, dostępne na licencji otwartej. Mogą być dowolnie dostosowane do potrzeb zamawiającego, ale to pociąga za sobą pewne koszty. Jeśli oprogramowanie zostanie znacznie zmienione, użytkownik straci możliwość aktualizacji całego mechanizmu sklepu. Na licencji Open Source dostępna jest również jedna z najstarszych platform sklepowych - osCommerce.

W modelu SaaS między innymi dostępne jest oprogramowanie sklepowe IAI-Shop, Shoper lub WeeCommerce. Ma ono ograniczone możliwości integracji z innymi systemami oraz możliwości modyfikacji, ale szybko i bez ponoszenia dużych kosztów można z jego zastosowaniem rozpocząć działalność sklepu www.

sklep internetowy sklep internetowy oprogramowan e-sklep

comments powered by Disqus